Děti 21. století budou měnit svět

DSC_0271s

Až mě krásně mrazí z příběhů dnešních dětí,  které jsou představeny na blogu ZŠ Na Beránku. Ukazují příběhy dětí, kteří jsou stále ještě dětmi, ale už mění svůj svět. Také je zde článek o tzv. Montessori mafii, který mě naopak hřeje u srdce.

Příběhy dětí žijících ve 21. století ukazují v praxi, jak to Maria Montessori myslela, když v roce 1946 v Londýně přednášela o tzv. adaptaci a transformaci.

Děti se rodí se silnou vůlí přizpůsobit se svému prostředí, ve kterém se nacházejí. Chtějí se stát takovým člověkem, jakého znají ze svého okolí. Právě proto dnešní miminka rády ožužlávají maminčin mobil a klíče, právě proto nás dospěláky napodobují v nejrůznějších detailech. A to vše s jediným cílem. Adaptovat se, přizpůsobit se podmínkám daného času a místa. 

Marie Montessori, Absorbující mysl, kap. 7 „Dítě má ke svému prostředí úplně jiný vztah než máme my. Dospělí mohou své prostředí obdivovat, mohou o něm přemýšlet a mohou si ho uchovávat v paměti. Dítě ho však absorbuje. Věci kolem sebe si pouze neprohlíží, neregistruje zrakem a pamětí. Vstřebává je buduje z nich svou psychiku. Zvnitřňuje v sobě celý okolní svět tak, jak ho jeho oči vidí a jeho uši slyší. V dospělých nezpůsobují stejné vjemy žádné psychické změny, dítě je však jimi transformováno.“

Dětem můžeme proces adaptace zjednodušit tím, že je necháme volně pohybovat, nabídneme jim aktivity, díky kterým si mohou všemi svými smysly a se zapojením více mozkových center prozkoumat svět. Necháme je zažít si pocit, že lecos zvládnou sami a tím získat motivaci pro další objevování a zkoumání světa. To vše se také děje, pokud se necháváme inspirovat Montessori metodou.

Maria Montessori popisovala, že pokud se dítě dobře adaptuje svému prostředí, dokáže pak své prostředí měnit – tedy transformovat. 

Děti jsou dobře ukotveni v době i aktuálním místě, což jim právě umožňuje věci trochu změnit a posunout vývojově dál. To, jak se dájí věci měnit a posunovat dále, je právě hezky vidět na dnešních dospělácích, kteří prošli Montessori vzděláním a dnes už svět posouvají. Mluvíme např. o Google boys a dalších členech „Montessori mafie“.

Marie Montessori, Absorbující mysl, kap. 14 „Intelekt se může do jisté míry rozvíjet bez pomoci rukou. Jakmile se ovšem rozvíjí společně s činností rukou, dosahuje daleko vyšší úrovně a dítě se stává silnější osobností. Takže i zde, u zdánlivě čistě psychické záležitosti zjišťujeme, že duševní rozvoj je brzděn, pokud dítě nemá možnosti uplatnit své pohybové schopnosti v interakci s prostředím.“

Pojďme tedy našim dětem u nás doma pomoci s adaptací. Pojďme jim připravit doma aktivity, které je posunou dopředu. Zjednoduší jim poznání světa, který pak, až budou dospělé, dokáží dále měnit a posunovat. Inspiraci na aktivity najdete např. v mém e-booku Jak probudit v dětech nezávislost a sebevědomí u nás doma.

2 komentáře u „Děti 21. století budou měnit svět

  1. Klidas

    To doufám, chci totiž teleport. A teď vážně. Děti dnes mají k dispozici více znalostí, technologie, počítače. Jejich poznání a vývoj se zrychluje. Pamatujme ovšem na to, aby nedošlo k příliš velkému odrtržení se od reality.

    1. smyslovypruzkumnik Autor příspěvku

      Ano, zcela souhlasím! Poznání realita je pro ně klíčové! A to bychom měli mít, my rodiče stále na paměti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *