Děti do tří let jsou smysloví průzkumníci

P1120754rrrrrrrNa Montessori pracovně ve 4medvědech mě coby lektorku zaujala jedna věc, resp. jedna holčička. A chci se s vámi o to podělit.

Holčičce byl rok a půl a po té, co si několikrát prolezla schody, usadila se u stolu s pomůckami pro rozvoj prstíků – různé  „vkládačky a zasouvačky“. Vybrala si jednoduché papírové kelímky, které se zasouvají do sebe. Vyzkoušela to a hned napoprvé se jí to povedlo. Bylo evidentní, že to pro ni nebyla nová dovednost: s touto vlastností – že se věci dají zasouvat do sebe – byla už srozuměná. Bylo ale zajímavé, jak si kelímky z recyklovaného papíru dlouho prohlížela. Různě je hladila – jedním a druhým směrem, otáčela, převracela a nakonec je ochutnala. To co jsem viděla, byla krásná ukázka toho, jací jsou naše děti do tří let „smysloví průzkumníci“. Maminka holčičky ji krásně nechala a jen ji pozorovala. Tím jí dopřála to, co přesně potřebovala – klid na zkoumání.

Děti od narození do tří let jsou tzv. „smyslovými průzkumníky“ – vydávají se na své průzkumné cesty každý den. Z počátku se jen překulí na bok, později už i dolezou na druhý konec domu nebo za čas vylezou na zahradu či do lesa a zkoumají vše, co jim přijde pod ruku. Vše, co v prostou naleznou, si prohlížejí, vnímají dotekem, čichem, někdy i poslouchají, jaké zvuky to vydává při bouchnutí a na konec to ochutnávají. Všechny tyto střípky informací přicházející do mozku skrze smysly a utvářejí  obraz o reálném světě a jeho souvislostech.

Dopřejme dětem co nejvíce smyslových vjemů! I maličkosti, které nám přijdou nezajímavé, jsou pro ně velkým objevem. Pamatuji si na dceru, která s velkou oblibou lezla a pak i chodila do skříně se suchými potravinami a probírala se pytlíky těstovin, krabičkami rýže. Někdy čichala ke kořenkám. Vše nějak jinak šustilo, vonělo a vše bylo zajímavé. Někdy jsem jí i na ruku dala pár těstovin, rýže či i trochu mouky – a to byla věc! Vždy jsem jí do ručky svěřila jen tolik, kolik se mi pak chtělo uklízet :).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *