Děti raději sklízí než sází aneb jak na „jedlý balkón“

Na čarodějnice jsme, jako již několikátý rok, se 4medvědy byli na prezentační akci na Pankráci, kterou pořádalo Caffe Na půl cesty, Green Doors.

jedlý balkonMezi neziskovými organizacemi, zde také byla Příspěvková organizace KOKOZA, která přichází do měst s nápady na „jedlý balkón“. Na balkón do samozavlažovacích květináčů (tak rychle nevyschnou a nemusí se zalévat každý den) si můžete pak zasadit nejen bylinky, ale také rajčata, kedlubny i mrkev.

Děti, ale rády sklízí. Chtějí vidět hned co se stane. Chtějí na věci sahat nyní, ne až semínko vyklíčí, vyroste rostlinka a budeme moci sklidit úrodu.

převislé jahodyA tak se určitě na malou zahrádku či bálkónek hodí i převislé dlouze plodící jahody. Ty jsou dnes již v květu a tak je nejvyšší čas zajít do malého zahradnictví. Tam vám jistě poradí a nabídnou kvalitní sazenice. Z jahod si malé děti dokáží udělat nejrůznější deserty téměř samy! Mohou začít mytím, odstopkováním, mačkáním, přimýcháváním jogurtu a starší i pečením koláčů s jahodami. O dalším vařením pro batolata se bavíme i na semináři s nejbližším termínem 17.5. nebo 21.6. Je ale dobré je počítat s tím, že jahody barví. Děti budou dosti zašpiněné, tak je dobré se na to připravit, pak nás to „nezaskočí a nevytočí“. A děti si to moc užijí!

A pokud se vám nechce hned začít s pěstováním v hlíně, doporučuji Řeřichu setou.

řeřichaA pokud se vám nechce hned začít s pěstováním v hlíně, doporučuji Řeřichu setou. U nás doma moc oblíbenou. Tak rychle a na malém prostoru vám doma nevyroste žádná jiná bylinka ani zelenina a děti mohou hned sklízet. Moje děti si to celé již umí připravit samy, (znají to ze školky) a rádsi to pak dávají na pečivo s pomazánkou (také zcela samy). Pro pěstování řeřichy vám stačí semínka (hodně, měla by být hustá, rostlinky jsou malinké), misku, vatu, vodu a světlo. Řeřicha je neuvěřitelně plná zdraví má spoustu vitamínů a minerálů. 

A ještě jedna moje oblíbená kytička na parapetu je Afrikán. Letos jí ještě nemám :(, ale loni jsem dostala od sousedky spoustu sazeniček a krom toho, že má nádhernou oranžovou (zpravidla) barvu, odpuzuje hmyz – komáry a mšice na ostatních rostlinách.

 

Pokud vás pěstování ve městě zaujalo KOKOZA pořádá v květnu a červnu řadu workshopů.

A co říká Marie Monntessori o dětech a zahradničení?

„A tak při práci na zahradě jsou děti vedeny k tomu, aby napodobovaly činnost dospělých. Děti ale brzy zjistí, že trvá příliš dlouho, než do země zaseté semínko vzklíčí a objeví se malá rostlinka. Navíc je tento úkol pro ně příliš jednoduchý. Chtějí vykonávat něco velkého, aby výsledek jejich práce byl vidět hned a aby s výtvory přírody mohly okamžitě pracovat….Tou nejzajímavější činností pro dítě není totiž sázení, ale sklizeň. Dalo by se dokonce říci, že je to sklizeň, která povzbuzuje zájem o sázení. …Nejkrásnější zážitky poskytuje sklizeň ovoce.“ Marie Montessori, Objevování dítěte, Nak.světových pedag.směrů, 2001, str. 50A

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *