Hračky, co děti baví

nic-se-neztrati-ohradka

Poprosila jsem Lucii Tamášovou z Montessorihracky.cz o nějaké hezké typy na hračky, které děti kolem 18 měsíců baví. Často se mě na vhodné hračky rodiče na pracovnách ptají … tady je prázdninová inspirace! 

Je to již několik měsíců, co mě Renata poprosila, abych pro vás napsala nějaká pěkná doporučení na hračky pro děti okolem 18 měsíců. Než jsem se konečně odhodlala si sednout a začít psát, dlouho jsem na to téma přemýšlela. S jakými hračkami si hrají moje děti? A podle čeho bychom měli vůbec hračky vybírat?

Dnešní děti mají často tolik hraček, že se mezi nimi ztrácí. Hodně stimulů způsobuje, že se děti nedokáží soustředit a po pár minutách skákání od jedné hračky k druhé se zase nudí, protože se do ničeho nedokáží „ponořit“… Nebylo by tak lepší volit kvalitu před kvantitou?

V prvních letech života je velmi důležité, aby dítko přicházelo do styku s přírodními materiály, díky kterým se učí o okolním světě. Dřevo, vlna, bavlna, ale i keramika, sklo (např. nádobí)… Kvalita materiálu často přímo vybízí k tomu, aby se s pomůckou zacházelo jemně, opatrně, s úctou a zodpovědností. Kromě své krásy a estetičnosti jsou tyto materiály také šetrnější k životnímu prostředí a je u nich menší riziko používání barev a toxinů, které nepatří do rukou (a úst) našich dětí.

Asi je nám všem jasné, že bychom mohli vybírat hračky, které by byly smysluplné a zobrazovaly by objekty z reálného světa (např. dám přednost hnědému psovi před růžovým). A pro nás dalším důležitým bodem je jednoduchost. Velké množství barev, zvuků, činností a vjemů v jedné hračce může dítě rozptylovat, může narušovat jeho schopnost soustředění. Osobně věřím, že na rozvoj hudebních vloh jsou tu hudební nástoje, k trénování motoriky, např. zatloukání jsou zatloukačky a k učení písmen a číslic další pomůcky. Když pak máme všechno v jednom, třeba v plastovém stolečku, kde se kladívkem zatloukají hlavičky, které zpívají při každém trefení se a navíc abecedu nebo čísla… Pro dítě je to moc. Věřím, že v jednoduchosti je krása a síla!

A které hračky se nám osvědčily?

Nejdříve pár tipů z klasických montessori pomůcek….

Okolo osmého měsíce můžeme dítku koupit ohrádku s míčkem, který se mu vrátí vždy, když ho hodí do určeného otvoru. Naše Veronika vydržela sedět desítky minut a házet a házet a házet… Případně je sympatická také deska s otvorem na prostrkávání míčku, nebo malého disku.

bubinekPozději přijdou na řadu např. kojenecká kasička, či puzzle s tvary.

S klasických hraček okolo 1. roku mohu určitě doporučit hudební nástroje, jako např. bubínek či hudební dřívka; skládací pyramidy v jakékoliv podobě… klasickou, či již trochu složitější, pro trochu starší děti.  

Hry na podporu rozpoznávání tvarů, barev, na koordinaci oko- ruka: různé vkládačky či prostrkávačky.

Určitě se dětem bude líbit, pokud jim dáte do ruky kladívko. To mohou použít jak u klasických zatloukaček, tak např. u zatloukaček spojených s mini kuličkovou dráhou.

Když už jsme u kuličkových drah, tak pohyb je pro děti také velmi fascinující a např. dráhy pro auta či klasické kuličkové dráhy jsou také něco, co se vám doma určitě neztratí.

tuba-ptaci-na-dvorkuMnoho pomůcek si doma jistě vyrobíte sami! Z mnoha možností určitě doporučuji vyrobit kartičky s obrázky zvířátek, nejlépe tematicky dělené. K tomu si můžete pořídit různé sady se zvířátky z ekologického plastu. Děti je potom mohou přiřazovat, učit se jejich jména a např. co jedí či kde bydlí.

Většina z nás vyrostla na dřevěných kostkách. V této době se prodávají stále jak klasické, které všichni známe, tak i trochu odlišnější, jako např. duhové nebo tematicky zaměřené.

 Jediné, co bych vám ale chtěla určitě doporučit, je: Pozorujte vaše dítě… Samo vám ukazuje, co potřebuje. Následujte ho. Stačí si na něj udělat čas, v klidu si sednout a dívat se, co se mu líbí, co dělají jeho ruce, co ho zajímá, co je pro něj teď důležité a aktuální.

Přeji všem nádherné léto!

 1013526_10151727638588112_1122076378_n_smLucie Tamášová,

www.MontessoriHracky.cz,

www.RustSpolecne.cz

 

2 komentáře u „Hračky, co děti baví

  1. Michaela

    Dobry den, rada bych Vas poprosila o obnoveni odkazu na hracky. Narazila jsem na Vase tipy, ale nevim, jake presne hracky myslite (jde mi konkretne o ty nejmensi).
    Dekuji za odpoved, Michaela Richtrova

  2. Martina

    Přesně tak. Naprosto s Vámi souhlasím hračky pro děti by měli bejt kreativní a smysluplné, než na co kolikrát narazím na internetu, ale takovéhle za zmínku stojí!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *