Kdy chce dítě sedět a pracovat?

6a0147e1d4f40f970b016302998395970d-800wiDětská židlička je pro mě stále téma v těchto dnech:) chceme totiž  vytvořit něco co skutečně budou konečně využívat i devítiměsíční miminka – sami si do židličky vlezou a začnou si nosit na stůl:) a nejen ňamky ale i zábavnou práci se skládačkou.

Odpověď na otázku: Kdy chce dítě sedět a pracovat je tedy poměrně jednoduchá….hned jak jen se trochu naučí ovládat své tělo, někam vyleze, udělají první fyzikální objevy se zasunováním kelímků,  dostane žičku do ruky a mají již nakoukáno, že se sedí v klidu u stolu! Toto vše se děje tak zhruba kolem devátehé měsíce.

Chceme tedy židličku která bude pár centimetrů nad zemí, ale zároveň by vydržela tak do čtyř let a my domů nemuseli kupovat na každých pár měsíců jinou. No je to oříšek….

Zde je odkaz na blog Kayli D’Alton z Austrálie, How we montessori ,která se také hledáním židličky zabývala.

Jak jste doma vyřešili sezení malých dětí vy? Můžou si sami do židličky vlézt? Můžou si sami donést něco na stůl? Já mám doma pro děti české rozstoucí židle Jitro, kam si sami vylezou (už od 10 měsíce), ale nic si sami na stůl nedonesou. Jejich nezávyslost je tedy limitovaná a to je škoda! Chce to nízkou židličku u země, bohužel na českém trhu je jich jen minimum.

Napište mi do komentářů níže o vaší židličce doma, moc by mě to zajímalo!

4 komentáře u „Kdy chce dítě sedět a pracovat?

 1. Michaela Barunikova

  Dobrý den,

  můžete víc vysvětlit důležitost židličky v tak nízkém věku? Osobně si myslím,že je pro dítě z motorického hlediska lepší možnost sedět na kolenou,různě popři hře hopsat,přesedat si,nebo si občas odskočit na průzkum okolí. Jinými slovy,proč židle,proč nestačí podlaha a plácek na hraní?dítě si tam také může donést co chce a soustředit se na práci.Židle je i pro dospělou populaci z hlediska zátěže páteře celkem nevhodná a je stále víc lidí s poměrně patologickými bolesti zad,proč začínat s židlí takto brzo?

  Děkuji za odpověď,M.Baruníková

 2. smyslovypruzkumnik Autor příspěvku

  Dobrý den,
  díky za dotaz, vlastně tato otázka mě s mými dětmi také trápila. Pak jsem zjistila, že děti nejdou nikdy proti svému tělu pokud, my jim to nepodstrkujeme:)

  Jedná se jen o několik minut, kdy 10. měs. dítě vydrží sedět na místě a soustředit se. Kdykoliv se mu zachce muže samo vylézt a jít si zkoumat jinam, nečeká až ho někdo vyndá. Proto bych neřekla, že se jedná o zatížení páteře. Dítě se samo posadí v momentu kdy jeho páteř je zcela osvalená a silná na správný sed – pokud dítě ovšem neposazujeme my dospělý:( dříve než je na to připraveno, pak je páteř skutečně zatěžována a vede k špatným návykům sezení a bolestem zad.

  Hlavní důvod malé židličky je, ale spíše mentální a o nastavení „programů“ nebo návyků nebo jak tomu říci:)
  Vidím zde postupné návyky se dokázat sám zklidnit, mít jasně vyhrazené místo na jídlo a práci, jasně vidět kde je moje aktivita, vnímat její ukončení a naučit se dotahovat věci dokonce. Na zemi toto není možné děti jsou rušeny všemi věcmi kolem a nevidí za sebou tu ukončenou práci a „čistý stůl“. Děti také vidí nás jak si stále někam sedáme a touží nás napodobovat. Mám kamarádku s živým chlapečkem, který když dostat malou židličku, najednou si sedl a začal se soustředit u práce a v klidu jedl – do té doby neměl kde:) Málou židličku vidím jakou nástroj k postupnému nácviku samostatnosti a nezávislosti.

  Moc zdravím a ještě jednou díky za dotaz:)
  Renata

 3. smyslovypruzkumnik Autor příspěvku

  Ještě přidávám další inspirace od Vás, dík za ně!

  Kateřina: „Už docela dlouho chodím v Ikea kolem téhle židle : http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/40200653/
  Je to asi nejnižší židlička, co jsem zatím viděla, výška sedáku je jenom 17 cm. Hrozně bojuju s tím, že je plastová, nemám ráda plastové věci, ale dřevěnou takhle nízkou jsem nikde nenašla. Máme ještě cca 4 měsíce čas, tak uvidím, jak se to utřepe :)“

  Jana: „ta co máte v centru je fajn“
  http://www.michal-paca.com/2013/01/kartonova-zidlicka-a-stolecek-kristous/#more-375

  Petra: “ nemůžu si vynachválit starou rozkládací židli po mě“
  http://www.babymall.cz/jidelni-zidlicka-sandra-rozkladaci-p-108.html

 4. tereza munz

  Dobrý den,
  moje děti měly taky rády tu starou rozkládací židličku, která tu už byla uvedená – mohly si samy do ní vlézt a stolek se jim nikam neposouval, daly si tam, co potřebovaly; když byly větší, lezly už do té vysoké složené; jinak teď taky používáme pro 3 a 4 leté naše holčičky jitro židle a pro tu nejmenší, to ještě uvidíme-)
  ta lepenková se mi líbí, Tereza Münz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *