Klíčení semen – aktivita pro děti na konci zimy

Jsme na konci zimy, za chvilku tu bude jaro, ale ještě si přeci jen počkáme, než vyraší nové rostliny a zelenina. Naklíčená semínka, ale můžeme posvačit již dnes. Klíčení semen je super věc, hlavně v tomto období, kdy potřebujeme zahnat únavu a občerstvit se. Při klíčení semen vzniká velké množství energie k vývoji nové rostliny a tu můžeme využít i pro svou imunitu na konci zimy.

Jedinečná aktivita pro děti na pozorování i povzbuzení imunity

klíčení semínekZdroj: škoka 4medvědi, 2014

Pro malé děti to může být velké dobrodružství. A kromě toho myslím, že schopnost pozorování proměny něčeho v něco, je samo o sobě velká dovednost, která se může hodit i v úplně jiných oblastech života. Jakmile se suché semeno namočí do vody, začíná metabolická proměna, kdy několikanásobně vzroste množství vitamínů a minerálů a aktivují se enzymy, probouzí se život.

V naší školce klíčení semen ukazujeme dětem již mnoho let. Víme, že pro děti je to moc zajímavá aktivita nejen proto, že mohou pozorovat semínka, ale také protože pracují s vodou a reálnými předměty. A to je velké lákadlo pro všechny děti bez rozdílu věku. 

Jak naklíčit semínka k jídlu?

klíčení mungo

klíčení mungo 2

Autorka Eve Herrmann ve své knize 100 aktivit Montessori – Objevujeme svět v kapitole Příroda a botanika názorně popisuje postup, jak je možné pozorovat klíčení semene, kdy pozorujeme vyhánění kořínku a klíčku rostliny: „..k pozorování klíčení si připravíme: fazolky, skleněnou zavařovačku, džbánek s trochou vody a savý papír…..ze savého papíru vystřihneme pruh o stejné výšce jako zavařovačka, srolujeme ho a vložíme do sklenice. Rozprostře se podél stěn. Dítě vloží mezi papír a sklo několik fazolek. Potom nalije na dno sklenice vodu a položí sklenici na stolek, kam ji bude chodit pozorovat.“ (s.99)

Pro rychlé klíčení v kuchyni, kdy naším cílem je naklíčit semínka k jídlu, nám stačí miska s vodou a okenní parapet nebo místo na kuchyňské lince. Některé zdroje uvádí semínka zakrývat utěrkou, aby měly tmu pro svůj růst, ale to nepovažuji za nezbytné. Během několika málo dnů nám vyroste malá zahrádka, kterou si můžeme udržovat po celý rok. Postup práce s dětmi při klíčení např. munga rozebíráme v aktivitě č. 20 Klíčení v naší Rodinné učebnici vaření. Natočili jsme k tomu i video jak na to:)

A protože vás chceme podpořit,

vytahujeme video návod z Rodinné učebnice vaření sem na blog.

Video zde najdete pouze do konce února 2018.

Zdroj: Rodinná učebnice vaření

Která semínka se dají použít? Čočka, vojtěška, řeřicha i slunečnice…

K jídlu se hodí naklíčené fazole, mungoneloupaná čočkavojtěška nebo třeba i řeřicha, která ovšem může mít pro někoho nepříjemně silný odér. Překvapivě naklíčí i loupaná slunečnice. Klíčky jsou dobré jako ingredience do salátů nebo do pomazánek.

Namleté naklíčené žito (pšenice, oves, ječmen) se přidává do těsta na chleba. Jednoduchý recept pro děti na domácí chleba jsme zařadily i do třetí části Učebnice vaření Jůlie, Robík a okurka.

A co můžeme dělat dál se semínky? Sbírat je v přírodě, zkoumat a sázet do hlíny a pak pozorovat růst.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zdroj: Magazín zahrada

Procházky přírodou mohou být i tématické, v našem případě na procházce dětem ukazujeme třeba stromy, které vyrostly z malého semínka, sbíráme jejich plody a doma můžeme pozorovat, co se v nich skrývá.  Na prkénku plody s dítětem rozkrojíme a podíváme se, co je uvnitř, zkoumáme tvar, barvu, povrch, vůni, velikost apod.

Na jaře můžeme zasadit ze semínka např. slunečnici, která vyroste v nádhernou květinu během jedné sezóny, a to i na balkóně (návod na pěstování najdete v Magazínu zahrada), Zajímavý je i způsob klíčení- sázení pecky avokáda a samozřejně všem známé klíčení a sázení hrášku, který je sladký přímo z lusků a je to velká pochoutka pro všechny děti.

Můžeme se pustit i do celoživotního projektu sázení stromů ze semene, tzv. generativního množení, např. jedlého kaštanu (http://www.jedlykastan.cz).

Možností je spousta.Tak hola, hola, klíčení volá a hlavně na jaře :-).

S pozdravem Kájina Šponarová, autorka Rodinné učebnice vaření

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *