Montessori Vánoce

betlemBlíží se Vánoce a my stále více používáme slovo Ježíšek, Mikuláš či čert. Jak to ale vnímají naše děti?

Když chceme děti pochopit, měli bychom se o nich něco dozvědět. To např. můžete v e-booku Jak probudit v dětech nezávislost a sebevědomí u nás doma. Nebo může pozorovat již malá miminka, jak touží po první vědomé práci s Montessori závěsnými hračkami Mimimo. Jako novinku jsme pro vás připravili dárkové poukazy pro vaše blízké.

Děti potřebují reálné vysvětlení

Děti do šesti let velmi potřebují poznávat skutečnou realitu. Potřebují náš reálný vzor toho, jak se chovat,  jak s věcmi pracovat, a jak to v životě chodí. To, co nevidí a nemohou si na to sáhnout, je pro ně nepochopitelné. Pohádkové příběhy o létajícím Ježíškovi, co nám „nějak“ dá dárky pod stromeček, je strašně mate. A to už vůbec nemluvím o tom,  jak malé děti nedokáží zpracovat informaci o tom, že je „čert vezme do pytle“, když budou zlobit. Věřím, že toto je již mezi mnohými rodiči překonané a že své děti nenutí žít v neustálém strachu.

Zpět ale k Ježíškovi. Většinou si každý pamatujeme krásnou atmosféru vánoc, jak voněly a jak zněly. Jak to bylo krásné, když jsme spatřily dárečky a co teprve to těšení se na ně! Chceme toto dopřát svým dětem také. Ale nemusíme jim kvůli tomu lhát o existenci někoho, kdo se tajně vplíží k nám domů a nechá u nás pár dárečků. Syn mé kamarádky se mě kdysi ptal: “ a zloděj k nám může přijít stejnou cestou jako Ježíšek?“

Krásný příběh o Ježíškovi

Každý si může sám pro sebe najít způsob, jak malým dětem podat reálný příběh a důvod Vánoc. Je zřejmé, že u mnoha lidí je toto období spojené s náboženstvím a je to v pořádku. Vždy ale myslete na to, že děti vše potřebují pochopit, aby si to skutečně užily. Můžeme jim vyprávět příběh, jak se narodilo miminko v chlévě, kdo s ním zde byl a co se dělo po té. Můžeme se s dětmi jít podívat na nějaký Betlém. Také můžeme zmínit, že když se narodí miminko, ostatní lidé mu nosí dárky na oslavu jeho narození. I my si tedy dáváme dárky s lidmi, které máme rádi a chceme jim udělat radost. Já svým dětem říkám, že chceme, aby ten zimní čas, kdy v přírodě všechno spí, byl pro nás trochu pohádkový. Hrajeme si, že nám to miminko nosí pod stromeček dárečky, Občas přidám i informaci, jak se tam skutečně dárečky dostanou. Dáváme je tam s tatínkem. Je to pro ně reálné vysvětlení, které dokážou pochopit. V okolí stejně ale slyší mnoho různých verzí, jak to s dárečky je a tak si postupně sami skládají střípky informací. 

S dětmi můžeme balit dárky pro kamarády

Během Vánoc je také dobré děti do dění zapojit. Více si uvědomí, o čem ty Vánoce vlastně jsou. Není to jen o dárcích, ale i o té atmosféře, kterou si děláme doma my všichni sami. Můžeme s dětmi péct cukroví, tvořit adventní věnce a výzdobu. Můžeme si udělat adventní kalendář. Můžeme s nimi ale také vybírat dárky pro kamarády či rodinu. A pak je také společně zabalit a obdarovat jimi naše blízké. Prostě vše tak, aby děti věděli, co se děje a uměly si vše reálně představit a pochopit. O to větší a hlubší pak pro děti všechn zážitky jsou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *